evelinmolina55 evelinmolina55
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

Valentina purchased 200 beads for $48 to make necklaces. If she needs to buy 25 more beads, how much will she pay if she is charged the same rate?

Respuesta :

sunshine100503
sunshine100503 sunshine100503
  • 09-12-2019

Answer:

$5.63

Step-by-step explanation:

1) divide cost by number of product

$45÷200= 0.225

2) multiply price per unit by new number of product

0.225 × 25 = $5.625

3) round answer so it is in dollars and cents

$5.63

Answer Link

Otras preguntas

-2(x - 2) - 4x = 3(x + 1) - 9x
Using the phase diagram for H20, what phase is water in at 1 atm pressure and -5°C?
What conclusions can you draw about puberty? Plzzz help :((((
Using the phase diagram for H20, what phase is water in at 1 atm pressure and -5°C?
17. ¿Qué te lavas? (2 points) A- Me lavo la cara B- No me levo la mesa C- Te laves el pelo D- Me lavo un carro
(I will give brainliest, ONLY if its correct!)What are both parts of the law of conservation of energy?
The first recorded history of them dates back to 1549 when the Spanish were exploring the area. The sentence type is A. compound. B. simple. C. complex D. compo
The displacement of particle moving along on x axis is given by x = 18t + 5.0t^2, where x is in meters and t is in seconds Calculate : the instantaneous velocit
Find the smallest set of three consecutive integers such that the sum of the three integers is greater than twice the largest integer.
A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?