breannlowe2001
breannlowe2001 breannlowe2001
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Steve is buying gas for $2.50 per gallon. He wants to buy 20 gallons for his truck. How much does he spend total?​

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

gas costs 2.50 per gallon....if he wants to buy 20 gallons, then he is gonna have to spend : (2.50 * 20) = $ 50 <==

Answer Link
Saumie
Saumie Saumie
  • 11-01-2020
He spends $50 in total as you multiply the amount of money by how many gallons to gain the total amount spent.
Answer Link

Otras preguntas

(-4,2) what is the slope
Nick was thinking of a number. Nick halves it and gets an answer of 39.5. What was the original number?
Using the right-hand rule from your lessons, determine the directions of the electrical current and magnetic field of the electromagnet. Create an illustration
what function is graphed below? a. y= cot(3/4(x- pi/6)) b. y= cot(3/2(x- pi/6)) c. y= cot(3/4(x+pi/6)) d. y= cot(3/2(x+pi/6))
what will happen when iodine solution is added to potassium chloride.
What is the ratio of the area of Rectangle A to Rectangle B?
Simple and easy question Please help me need quick
Which of the following is an example of Keyword search
One number is seven more than twice another. If their sum is decreased by nine, the result is thirteen. Find the numbers (smaller value) (larger value)
A survey showed that 23 out of every 100 students play a musical instrument. What percent of the students surveyed play a musical instrument?