noorjahanhossain13
noorjahanhossain13 noorjahanhossain13
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 300-g package of pepperoni costs $4.29.

a) What is the cost per 100 g?

b) How much would 1 kg cost?

c) How much pepperoni could you buy with $20?

Respuesta :

fruitymads
fruitymads fruitymads
  • 07-10-2020

Answer:

a. $1.43 per 100 gram

b. $10.43 for a kilogram (1000 grams)

c. 1 kilogram and 398 grams, or 1398 grams

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve y-intercept problems?
When 8.5 g of methane (ch4) is burned in a bomb calorimeter (heat capacity = 2.677 × 103 j/°c), the temperature rises from 24.00 to 27.08°c. how much heat is ab
Experienced trainers prepare a complete set of notes that they read to trainees to make sure that no important material is omitted.
WILL MARK AS BRAINLIEST!!!! Examples of globalization politically, environmental, economically and cultural please help!
During enzymatic reactions, substrates are converted to products. a property of enzymes that facilitates this reaction is that they are catalysts and therefore
I need to know how to solve this using synthetic division
-13.11-8.67-18.1f=-16.1f+.22 solve for X
make a conjunction about the sum of interior angles of quadrilateral justify reasoning
Two kinds of neuroglia that insulate axons and dendrites are
Tetanus is caused by an a-b exotoxin called __________________ , which is produced by clostridium tetani.