workishard
workishard workishard
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

I need just the answer, no step to step

I need just the answer no step to step class=

Respuesta :

flipsidethe8th flipsidethe8th
  • 10-12-2020

just divide the price by the amount of oz. I don't have a calculator but that's what you do. Just round according to money.

Answer Link
ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 10-12-2020

Answer:

1) [tex]\huge\boxed{\sf 5.7}[/tex]

2) [tex]\huge\boxed{6.4}[/tex]

Step-by-step explanation:

74 oz = $ 4.24

74 oz = 4.25 * 100 cents

74 oz = 425 cents

Divide bot sides by 74

1 oz = 425 / 74 ¢ / oz

1 oz = 5.7 ¢ / oz

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

42 oz. = $2.69

42 oz = 2.69 * 100 cents

42 oz = 269 cents

1 oz = 269 / 42 cents

1 oz = 6.4 ¢ / oz

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AH1807

Answer Link

Otras preguntas

Help with number 11? Please
A woman lifts her 100-newton child up one meter and carries her for a distance of 50 meters to the 3.2 child’s bedroom. How much work does the woman do?
Calculate the acceleration of a boat that has been cruising at 15 m/s but speeds up to 45 m/s in about 6 seconds. Don’t forget your units, m/s2
How do I solve 4cos^2 x -1=0
What do you like or dislike about Rainsford? Explain
What’s the efficiency of a car that uses 400,000 J of energy from gasoline to make 48,000 J of kinetic energy?
is 45/5 equal to a whole number or a mixed number
janine wants a necklace 45 beads long how many red and blue beads does she needthe ratio is 1:4
What is a major difference between a kingdom and a species?
According to Emerson, why should people trust themselves? more words the better