Poprocks8Kirirshima
Poprocks8Kirirshima Poprocks8Kirirshima
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bounty paper towels cost $8.49 for 8 rolls. Brawny paper towels cost $13.99 for 12 rolls. Which is the better buy?

Respuesta :

learningaid420 learningaid420
  • 09-04-2021

Answer:

Bounty Paper Towels is the better deal

Step-by-step explanation:

8.49 divided by 8 = 1.06125 ($1.01)

13.99 divided by 12 = ~1.16583 ($1.16)

The Brawny is more expensive per roll, so Bounty would be a better deal

Answer Link

Otras preguntas

If you want to go directly to a specific web page using a URL, where should you type the URL in Firefox? a. In an e-mail b. In a Google account c. In the add
Which symbol makes the sentence true? − 5 over 12 square − 2 over 5 A. < B. > C. =
Oceans did not exist on Earth 4 billion years ago because the surface of Earth was too ____ for the presence of liquid water. a. cold b. hot c. rocky d. old
Hazardous wastes are not found in residential homes. a. True b. False
Which process do scientists think provided earth with an oxygen-rich atmosphere? A. spontaneous generation B. radiometric dating C. photosynthesis D. respira
What is the solution for the system? Use the graph below y-x=-3 (line a) y+x=3 (line b) A. (0,3) B. (-3,0) C. (0,-3) D. (3,0)
answer of the question and method how to solve
Solve by multiplication and addition. Show each step of your work. 4x – 3y = 11 3x + y = 18
y=40+90x what is the meaning
Mara carried water bottles to the field to share with her team at halftime. The water bottles weighed a total of 60x2 + 48x + 24 ounces. Which factorization co