Seudónimo Seudónimo
  • 09-12-2016
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.40 for 16 ounces. Brand Y costs $1.92 for 12 ounces. Find the unit price of each brand. Which brand is the better buy? Please Help! Thanks

Respuesta :

11111112 11111112
  • 09-12-2016
Brand X is the better buy
Answer Link

Otras preguntas

In 1787 delegates met in Philadelphia . they came from all of the 13 states except
.  The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is t
what is the value of x if 6 + 7 - 9 + 4x = 12
If 3.64g of sand is separated from 5.25g of a mixture of salt and sand what is the percentage of sand in the sample
factor 10c^2-60cd +80d^2
Convert 1.00atm of pressure to its equivalent in millimeters of mercury.
Cliffs may be affected by weathering. Describe ONE  effect of weathering on a cliff .
True or false segments of a tapeworm are called proglottids
The five relationships taught by confucius encouraged people by?
is their a difference between Dunkirk and D-Day?