krissfuentes040 krissfuentes040
  • 09-09-2022
  • Mathematics
contestada

At Food Lion you can buy 5 cans of greens for $2.60 how much will it cost to buy three cans of green beans at the same unit price

Respuesta :

genieagenius
genieagenius genieagenius
  • 09-09-2022
I divided $2.50 with the 5 cans of greens.
I got .50 cents so multiply .50•3 = $1.5
It would cost $1.50 to buy three cans of green beans
Answer Link

Otras preguntas

Who was the leader of japan in WW2
on the same grid draw, draw the graph of y= x - 1
Mikas wants to bake 24 muffins for his birthday party. To bake six muffins, he needs two eggs. Eggs are sold in boxes of six. How many boxes does Mikas need to
Attached photo need help thanks
plz give answer fast!!Read the text.People with asthma may experience difficulty breathing due to inflammation, or swelling, of the inner surfaces of their air
Which of the following statements about Roy Bedichek is FALSE? a. Roy Bedichek was a naturalist and an educator. b. Roy Bedichek wrote about the plants and wild
maria cuts 56.5 inches from a ball of yarn that is 192 inches long. How much yarn is left on the ball?
A (0, 2) and B (6,6) are points on the straight line ABCD.AB = BC = CDWork out the coordinates of D.B (66)A(0,2)Total marks: 3​
how rights were denied to African Americans during the New South Era through Jim Crow laws, Plessy v Ferguson, disenfranchisement, and racial violence.
How many Spanish speaking countries are there